Życzenia wielkanocne
Apel wielkanocny
Święta Wielkanocne napełniają nas radością i nadzieją chrześcijańską płynącą z faktu zmartwychwstania Chrystusa. W środę 27.03.2024r., w naszej szkole odbył się apel z okazji Świąt Wielkanocnych. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Małgorzata Krzewska, która powitała wszystkich zebranych i wprowadziła w świąteczny nastrój.
Na akademię przybyli zaproszeni goście; ksiądz Wojciech Kamiński-proboszcz parafii Brzostówka wraz z rekolekcjonistą księdzem Pawłem Siedlanowskim, pan Sławomir Nowosacki- Przewodniczący Rady Gminy Serniki, pani Aneta Małyska- Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Karolina Szymanek – Zastępca Rady Rodziców.
Uczniowie z klasy II, IV i V przygotowali pod kierunkiem pani Anety Pęksy i pani Anny Sobolewskiej montaż słowno-muzyczny pt. „Przez krzyż do chwały”. Uroczysty apel swoimi występami uświetnił chór kierowany przez pana Adama Krzewskiego. Tematyka tego podniosłego spotkania nawiązywała do krzyża, który dla nas chrześcijan był, jest i będzie znakiem szczególnym. Bo krzyż to coś więcej niż kawałek drewna, coś więcej jak tradycja, coś więcej jak pusty znak i gest, to coś więcej - to miłość Boga do ludzi. Udział w tej uroczystości uświadomił każdemu chrześcijanowi, że wiara otwiera na nas życie wieczne.
Aby umilić przedświąteczny czas Samorząd Uczniowski oraz uczniowie z klasy II i V wręczyli naszym gościom drobne upominki.
Na koniec pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia zdrowych, radosnych i spokojnych Świat Zmartwychwstania Pańskiego. Głos zabrał również pan Sławomir Nowosacki oraz ks. Paweł Siedlanowski.
Wesołego Alleluja
15
Wycieczka do Lublina
Dnia 26 marca 2024 r. klasy 1,2,3 i cztery osoby z 4 brały udział w wycieczce do Lublina pod opieką pani A. Dobrzyńskiej, A. Sobolewskiej i D. Misztal.
Pierwszym punktem programu była lekcja w kinie. Wszystkie dzieci otrzymały Internetowe Koło Ratunkowe z zasadami bezpieczeństwa w sieci, które zostały omówione przez prowadzącą i poparte krótkimi filmikami. Następnie dzieci obejrzały film:,, Po prostu super”
Kolejnym punktem programu po posiłku był ,,Dom Lubelskiego Koziołka” Dzieci poznały lubelskie legendy o koziołku, czarciej łapie, były zawody dojenia kozy. Najsprytniejsi otrzymali certyfikaty.
Wszystkie dzieci na wycieczce zachowywały się na medal, zmęczone, ale we wspaniałym humorze wróciły do domów.
7
Dzień Wody
Co roku 22 marca obchodzony jest Dzień Wody. Celem obchodów Światowego Dnia Wody jest podniesienie świadomości na temat znaczenia wody w codziennym życiu oraz zagrożeń jakie związane są z wyczerpaniem jej zapasów.
Uczniowie naszej szkoły łącząc zabawę z nauką poszerzali swoją wiedzę na ten temat. Tego dnia większość dzieci przyszła do szkoły w niebieskich lub granatowych strojach. Uczniowie z klasy IV -II obejrzeli film edukacyjny pt. „Woda wokół nas”. Klasa IV wykonała plakaty na temat oszczędzania wody. Zawierały one wiele ciekawych informacji o wodzie, podkreślając jej znaczenie w życiu ludzi, roślin i zwierząt. Trzecioklasiści wykonali prezentacje na temat oszczędzania wody.
Ten dzień przypomniał uczniom o tym, że trzeba chronić wodę, bo jej zasoby na Ziemi są ograniczone.
Szkolny Konkurs Plastyczny „Bądź bezpieczny w sieci”
Celem szkolnego konkursu plastycznego było propagowanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VII, którzy wykonywali swoje plakaty na zajęciach plastyki. Udział w konkursie był dobrowolny i tylko chętni uczniowie zgłosili swoje prace. Spośród 13 oddanych prac komisja konkursowa wyróżniła cztery prace plastyczne.
I miejsce – Magdalena Pyła kl. 6
II miejsce – Julia Adamczyk kl. 5
III miejsce - Wiktoria Grzyb i Martyna Pyła kl. 6
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wyniki rekrutacji 2024/2025
Szanowni Rodzice,
w związku z zakończoną rekrutacją dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy I na rok 2024/2025 Komisja Rekrutacyjna po rozpatrzeniu kart zgłoszeń, które wpłynęły w okresie 01.03.2024r.do 15.03.2024r., zakwalifikowała do:
oddziału przedszkolnego: rocznik 2018-10 dzieci, rocznik 2019- 1 dziecko, rocznik 2020- 6 dzieci, rocznik 2021-1 dziecko.
Łącznie 18 dzieci.
klasy pierwszej: rocznik 2017 – 4 dzieci.
Listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do oddziału przedszkolnego i przyjętychdo klasy pierwszej zostały wywieszone na drzwiach szkoły.
Proszę o potwierdzenie woli przyjęcia kandydata w postaci pisemnego oświadczenia w terminie od 25 marca 2024r. do 3 kwietnia 2024r. Oświadczenie można złożyć w formie papierowejlub elektronicznej na e-mail szkoły: brzostowka.szkola@wp.pl
Przewodnicząca komisji: Anna Sobolewska
Przypominamy o konieczności dostarczenia potwierdzenia woli uczęszczania dziecka do oddziału przedszkolnego lub klasy pierwszej.
Pierwszy Dzień Wiosny 2024
Pierwszy Dzień Wiosny obfitował w tym roku w wiele atrakcji i zajęć przygotowanych przez Samorząd Uczniowski oraz panie: Jolantę Frączek, Izabelę Łukasiewicz, Dorotę Misztal i Anetę Pęksę. Harmonogram był bardzo napięty.
Chwilę po godzinie ósmej mieliśmy okazję po raz kolejny spotkać się z grupą "Zaelektryzowani". Panowie w ciekawy sposób przybliżyli nam prawa fizyki oraz chemii. Mieliśmy w zasięgu ręki dowody na potwierdzenie podstawowych zasad i twierdzeń naukowych, a to wszystko w ciekawej formie, w której brali udział chętni uczniowie.
1Następnym punktem był "Kangur" - międzynarodowy konkurs matematyczny, w którym wzięło udział aż dziewiętnaścioro uczniów klas II-VIII. Równolegle do tych zmagań odbyły się działania "samorządności". Uczniowie najstarszych klas, pod czujnym okiem nauczycieli prowadzili lekcje u swoich młodszych kolegów.
To nie koniec zmagań intelektualnych na ten dzień. Starsi uczniowie przystąpili również do konkursu "Olimpusek" z języka angielskiego.
Później każda klasa - grupowo wykonała plakat na temat wpływu ruchu i aktywności fizycznej na nasze zdrowie i samopoczucie. Zostały przeprowadzone zmagania z elementami ruchu dotyczące zdrowego trybu życia oraz zagrożeń wynikających z braku dbania o swoję kondycję.
Kończąc ten dzień pełen wrażeń oraz dopełniając tradycji wyszliśmy na boisko szkolne aby pożegnać zimę - spalić symboliczną Marzannę oraz powitać wiosnę - wprowadzić w mury szkoły kolorowy gaik przygotowany przez przedszkolaków.
12
Orły Edukacji Wczesnoszkolnej - Laureaci
W bieżącym roku szkolnym dwanaścioro uczniów klas II i III wzięło udział w Ogolnopolskim Konkursie Orły Edukacji Wczesnoszkolnej - sesja jesienna.
W ostatnim czasie otrzymaliśmy wyniki zmagań. Czworo uczniów naszej szkoły zdobyło tytuł Laureata, byli to:
- Wojciech Polak - klasa II - 18 miejsce w kraju,
- Nadia Mitrus- klasa III - 14 miejsce w kraju,
- Aleksaner Grzyb - klasa III - 19 miejsce w kraju,
- Kacper Janiak - klasa III - 20 miejsce w kraju.
Gratulujemy wysokich wyników i zachęcamy do podajmowania kolejnych wyzwań!
21 marca
Dzień bez plecaka
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego dnia 19 marca 2024 roku w naszej szkole przeprowadzona została akcja: "Dzień bez plecaka".
Uczniowie klas I-VIII pojawili się w szkole z książkami, zeszytami i przyborami spakowanymi do walizek, toreb na prezenty, pluszaków oraz wielu innych ciekawych "nosideł".
Za swoje pomysły każdy dostał nagrodę - odznakę, a na pamiątkę tego dnia pozostaną grupowe fotografie.
2
Dzień Bezpiecznego Internetu 2024
Kolejny rok nasza szkoła bierze udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. Akcja ta corocznie przypada na drugi wtorek lutego. W związku z tym, że ta data wypadła w samym środku ferii zimowych, obchody rozpoczęliśmy natychmiast pom powrocie do szkoły.
We wszystkich klasach zostały przeprowadzone zajęcia na temat bezpieczeństwa w Internecie, krytycznego podejścia do treści tam wyszukiwanych oraz o tym jak chronić swoje dane wi wizerunek w sieci.
We współpracy z Polskim Centrum Programu Safer Internet oraz Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę odbyło się sześć lekcji on-line, na żywo, na temat bezpiecznego Internetu.
Podsumowaniem całej akcji był przeprowadzony konkurs wiedzy na temat znajomości tematyki bezpieczeństwa w sieci przez uczniów klas starszych.
Mistrzowie Bezpiecznego Internetu w naszej szkole to:
Kategoria klas IV-VI:
I miejsce - Emilia Mazurek
II miejsce ax equo - Wiktoria Grzyb i Magdalena Pyła
Kategoria klas VII-VIII:
I miejsce - Karolina Sadura
II miejsce - Arkadiusz Gryzio
III miejsce ax equo - Natalia Gryzio i Maja Sadura
Gratulujemy!
Dzień św. Patryka w naszej szkole
Dzień Św. Patryka jest celebrowany 17 marca nie tylko w Irlandii, ale i na całym świecie. Tego dnia świat ‘zielenieje’. Nawet polski Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.
Legenda głosi, że św. Patryk sprowadził chrześcijaństwo na wyspę, spopularyzował koniczynę i uwolnił Irlandię od węży. Nasza szkolna społeczność po raz kolejny wzięła udział tym wydarzeniu. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolorze zielonym oraz wzięli udział w dwóch konkursach. W pierwszym: na najciekawsze zielone nakrycie głowy, w którym uczniowie sami decydowali o wyniku. Na podium stanęły :Lena Ochal – miejsce 1 - klasa IV , Iga Wnuczek- miejsce 2 - klasa II oraz Oliwia Jemielniak - miejsce 3 - klasa I.
W drugim konkursie pt.” Ile monet mieści słój?” wyłoniono dwóch uczniów Aleksander Grzyb i Kamil Maczuba, którzy odgadli szczęśliwy numerek „89”.
Rodzice dostarczyli pyszne i zielone ciasta na szkolny kiermasz, z którego dochód przeznaczony będzie na zakup specjalnych naklejek na nową wyremontowaną część szkoły.
Dziękujemy serdecznie wszystkim za zaangażowanie i mile spędzony czas.
3
Pokazy chemiczne - Wydział Chemii UMCS
W dniu 12 marca 2024 roku uczestniczyliśmy w Pokazach chemicznych organizowanych przez Wydział Chemii UMCS w Lublinie. Dzięki przeprowadzonym eksperymentom uzyskaliśmy odpowiedzi na wiele pytań, chociażby dlaczego sód należy przechowywać w nafcie, jakiej substancji imitującej krew używa się na planach filmowych, dlaczego nie wolno trzymać środków chemicznych w pojemnikach po substancjach spożywczych, co to jest bawełna strzelnicza, jak zrobić oślepiającą lampkę chemiczną, jak działa silnik odrzutowy, jaki gaz potrafi „szczekać”.
A kolorami można było bawić się na rożne sposoby. Do doświadczeń używano więc oprócz dobrze znanej nam fenoloftaleiny innych wskaźników o ciekawych nazwach - czerwień Kongo, błękit Nilu. Z ich pomocą w niezwykle barwny sposób można było zidentyfikować substancje, które na pierwszy rzut oka wyglądały tak samo. I dlatego Igor z klasy VIII został asystentem i ekspertem od barw. W obecności kwasu czystą czerwień zamienił w głęboki granat.
Bardzo ciekawy był eksperyment, w którym za każdym wstrząśnięciem kolby substancja w niej zawarta zmieniała kolor. Nie zabrakło też wybuchowych czarodziejskich pantofelków, dymiącej kolby, latających puszek i… komarów.
Za rok zapraszany na kolejną taką lekcję chemii! Warto!
17
II etap XXV Międzydiecezjalnego Konkursu "Czy znasz Pismo Święte?"
Dnia 14 marca 2024 r. w naszej szkole odbył się II etap XXV Międzydiecezjalnego Konkursu "Czy znasz Pismo Święte?".
W konkursie brało udział 57 uczestników z pięciu szkół gminy Serniki. Z naszej placówki do finału zakwalifikowały się 4 osoby: Rafał Budzyński, Jakub Jankowski, Bartłomiej Misztal, Magdalena Pyła.
Wszystkim gratulujemy i życzymy sukcesow w kolejnym etapie.
2
Warsztaty wielkanocne
Konkurs „Świetlik”
12 marca 2024r. uczniowie z klasy IV i II naszej szkoły wzięli udział w XVII edycji Konkursu „Świetlik”. Głównym celem konkursu jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego, fascynującego źródła wiedzy o świecie, dostępnego dla każdego. Konkurs "Świetlik" popularyzuje nauki przyrodnicze wśród uczniów szkół podstawowych. W ramach przygotowań uczniowie wykonali doświadczenia opracowane przez Zespół Merytoryczny Świetlika. Doświadczenia przeprowadzone w warunkach domowych pozwalają na ciekawe, kreatywne spędzanie czasu w gronie rodziny. Konkurs składał się z jednego etapu i miał formę testu jednokrotnego wyboru. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.
„Młodzież zapobiega pożarom”
„Młodzież zapobiega pożarom”
1W dniu 06 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Woli Sernickiej odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.
Celem turnieju jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej oraz zasad postępowania na wypadek pożaru.W turnieju wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Serniki.I grupę stanowili uczniowie szkół podstawowych klasy I - IV, zaś II grupę uczniowie klas V - VIII. Uczestnicy obu grup rozwiązywali test jednorodnego wyboru składający się z 30 pytań. Trzy zadania wymagały opisowej odpowiedzi.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Bartłomiej Misztal, Alicja Nowosacka , Lena Ochal, Julia Adamczyk, Jakub Jankowski, Maja Sadura i Karolina Sadura.
W kategorii młodszej wygrał Bartłomiej Misztal z klasy IV, w kategorii starszej trzecie miejsce zajął Jakub Jankowski z klasy VI. Bartek będzie reprezentował nasza szkołę i gminę w etapie powiatowym, który odbędzie się 11 kwietnia w Lubartowie.
Gratulujemy!
Autor tekstu: Aneta Pęksa
Spektakl pt:,, Łakocie dla Jasia i Małgosi’’
8 marca 2024 roku dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy I, II i III obejrzały spektakl pt,,Łakocie dla Jasia i Małgosi”.
W teatrzyku wystąpili aktorzy z Centrum Kreatywności Karuzela z Lublina, dzieciom bardzo podobał się spektakl, chętnie uczestniczyły w zabawach proponowanych przez aktorki. Motywem przewodnim przedstawienia był cukier, panie w zabawny sposób zaprezentowały dzieciom, że nie powinno się spożywać słodyczy w nadmiarze, bo są niezdrowe.
Autor tekstu: Anita Dobrzyńska